Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+420272071200

Fototipy

Návštěva zoo: Jak pořídit ty nejlepší fotografie

Marc Müller, fotograf mnichovské zoo Hellabrunn, vám ukáže, jak pořídit výjimečné snímky zvířat v místní zoo. Pro pocit být velmi blízko.

Fotky a text: Marc Müller

Marc Müller pracuje jako fotograf zvířat v mnichovské zoologické zahradě Hellabrunn. Vezměte si safari klobouk a vydejte se s ním na cestu za zvířaty v tomto článku, například pro příští CEWE FOTOKNIHU XL.

K pořízení speciálních fotografií zvířat nepotřebujete safari v Africe. Zoologické zahrady nebo dokonce akvária v okolí nabízejí řadu příležitostí k objevování nových motivů. Díky modernímu, prostornému a přirozeně vyhlížejícímu designu různých pavilonů je v některých případech možné zažít i trochu vzrušení.

Vytvořte si rovnou CEWE FOTOKNIHU

Focení žiraf teleobjektivem

Hlava žirafy v detailním záběru.
Žirafí savana mnichovské zoo a její statní obyvatelé patří k oblíbeným motivům návštěvníků. Foto: Marc Müller, zoo Hellabrunn

Vyvýšená vyhlídková plošina nabízí vášnivým fotografům možnost setkat se se žirafími samicemi "v úrovni očí". Kdo má podobnou příležitost v jiné zoo, měl by to určitě vyzkoušet - vybaven dobrým teleobjektivem. Často neobvyklá pozice nabízí zcela nové perspektivy. Byl zde použit můj absolutně nejoblíbenější objektiv: model Nikon s ohniskovou vzdáleností 180 až 400 milimetrů (mm) a 1,4násobným konvertorem (clona: 4,0 - 5,6).

Jak nechat zmizet ploty s úzkými oky

Rosomák se blíží k dýni, aby ji sežral.
Hlodavci, jako jsou rosomáci, jsou často chováni za oplocením z drátěného pletiva, které téměř neruší samotná zvířata ani návštěvníky zoo, kteří je pozorují. Foto: Marc Müller, zoo Hellabrunn

Pokud chcete fotografovat rosomáky opticky "bez rušení", rychle narazíte na své limity kvůli těsnému oplocení. Abyste se vyhnuli nepříjemným plotům, jako je tento, je vhodný rychlý objektiv s dlouhou ohniskovou vzdáleností.

Jak vidíte na ukázkové fotografii, plot byl téměř zcela eliminován clonou 2,8 v kombinaci s ohniskovou vzdáleností 200 mm. Takto rychlé objektivy jsou relativně velmi drahé. Investice do kvalitního modelu se však vyplatí, protože dobrý objektiv obvykle přežije fotoaparát o několik let.

Fotografování mistrů vzduchu

Sova letí směrem k fotografovi.
Důležitým faktorem při fotografování pohybujících se objektů je režim snímání. Tento způsob není standardizován, ale u mnoha fotoaparátů se nazývá "kontinuální ostření". Foto: Marc Müller, zoo Hellabrunn

V Hellabrunnu chovatelé obvykle pořádají letové ukázky dravých ptáků v pevně stanovených termínech, aby pravidelně trénovali letové schopnosti zvířat a poskytli jim potřebný výlet. Při fotografování zde musíte být "ve střehu", mít správné vybavení a dobrou pozici, abyste mohli dravce vyfotografovat ve správný okamžik.

Extra tip: Rychlá obrazová sekvence

Spolu s rychlým expozičním časem můžete dokonale zachytit ptáky v letu - ideální je jedna tisícina sekundy (1/1000) a kratší. Je důležité, aby zaostření objektivu a snímková frekvence fotoaparátu byly odpovídajícím způsobem rychlé, aby bylo možné zachytit zvíře v pohybu ve správný okamžik. Doporučuji deset snímků za sekundu a originální objektivy od výrobce fotoaparátu, protože automatické zaostřování je obvykle rychlejší než u objektivů jiných výrobců.

Vzrušující je, když má být pohybující se hlavní objekt ostrý, ale pozadí má být rozmazané. Tato technika se obvykle používá při automobilových závodech, při fotografování letadel nebo jiných pohybujících se objektů. Tak je tomu i při fotografování zvířat, kdy lze zachytit nebo reprodukovat rychlost zvířete.

Pro tento účel se nastaví režim "kontinuální ostření" a navíc se nastaví expoziční čas například na dvacetinu sekundy (1/20). Nyní zamiřte na objekt a stiskněte spoušť do poloviny. Tímto způsobem je možné zaměřit se na hlavní téma a sledovat ho nepřetržitě ("kontinuálně"). Teprve když je zvíře přesně před vámi, konečně uvolníte spoušť. Důležité: Aby byl požadovaný motiv skutečně ostrý, musí rychlost otáčení odpovídat rychlosti objektu.

Umístěte techniku na zem do venkovního krytu

Jídlo prasete Kune kune.
Z očí do očí: Ti, kteří se nezaleknou trochy prachu a dokážou fotit vleže, budou odměněni speciálními motivy. Foto: Marc Müller, zoo Hellabrunn

Selata prasat Kune kune, která pocházejí z Nového Zélandu, jsou hvězdami hellabrunnské mlýnské vesnice, a proto jsou často fotografována. Za příznivého počasí je lze obvykle pozorovat ve venkovním výběhu s dobrou viditelností. Zejména v době krmení je zde hodně živo.

Tam, kde je to možné a přípustné, se fotografuje zejména vleže, protože pak jste prasatům "na očích" a získáte obzvláště krásné motivy. Důležité je také dodržovat odstup od zvířat a od ostatních návštěvníků, kteří si stejně jako vy chtějí zvířata dobře prohlédnout.

Jak zvládnout tlustá skla u ledních medvědů

Lední medvědi vyfotografovaní při potápění v zoo Hellabrunn.
Lední medvědi v zoo Hellabrunn jsou často fotografováni, jak si hrají a cákají. Foto: Marc Müller, zoo Hellabrunn

Dalšími oblíbenci publika jsou lední medvědi, kteří v mnichovské zoo žijí v prostorném výběhu ve skalách a tundře za vysokými, silnými bezpečnostními skleněnými panely. Sluneční záření a kondenzace jsou zde nejčastějšími fotografickými problémy.

Chcete-li rozhodujícím způsobem snížit odraz slunečních paprsků, můžete situaci napravit umístěním tmavé látky přímo kolem objektivu. Vhodná je například látka Molton nebo kus oděvu. Doporučuji také umístit objektiv přímo na systémové sklo, aby se minimalizovalo zkreslení způsobené sklem. Pokud objektiv umístíte pod úhlem, snímky se často v některých místech zobrazí rozmazaně kvůli tloušťce skla.

Pohybující se portréty v džungli

Pohled na opici zblízka.
Jako objektiv pro portréty zvířat doporučuji rychlou pevnou ohniskovou vzdálenost. Na mé ukázkové fotografii byl použit objektiv Nikon 85mm 1,4. Vznikne tak krásný portrét s dokonale rozmazaným pozadím. Foto: Marc Müller, zoo Hellabrunn

Exotická rozmanitost a lidské vlastnosti fascinují, špatné světelné podmínky a tlusté bezpečnostní sklo jsou výzvou. Přesto je džungle v mnichovské zoo povinnou zastávkou na seznamu každého fotografa zvířat. Zejména proto, že gorily a šimpanzi rádi flirtují s fotoaparátem a pózují navíc. To si prostě nesmíte nechat ujít.

Budu rád, pokud mé tipy vzbudily vaši zvědavost. Doufám, že se vám bude líbit objevování nových fotografických motivů - neváhejte nás navštívit v zoo Hellabrunn v Mnichově.

Váš Marc Müller

Fotograf zvířat Marc Müller
Marc Müller pracuje od roku 2010 jako fotograf zvířat v zoo Hellabrunn, kde mimo jiné vede kurzy fotografování pro návštěvníky. Foto: zoo Hellabrunn