Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+420272071200
Koláž tří fotek. Na fotografii vlevo je čtyřčlenná rodina před památkami v Turecku. Na fotografii uprostřed je pláž a na fotografii vpravo je maminka se dvěmi dětmi.

Cestuj s CEWE

Krásy Turecka: Šestitýdenní roadtrip se šestitýdenními dvojčaty

Na podzim, jako každý rok, plánuje cestovatelka Jana alias @janka.hajduk_posvete společně s rodinou uniknout do tepla. Rok 2022 nebyl výjimkou, ale připojili se k nim noví rodinní příslušníci, šestitýdenní dvojčata.

Turecko nás lákalo kombinací evropského komfortu a orientální kultury. Rozmanitá příroda, bohaté kulturní a historické dědictví a v neposlední řadě originální kuchyně. Průměrná teplota v říjnu je tam velmi příjemná, kolem 20 °C. Takže Turecko se svými 320 slunečnými dny v roce bylo ideální možností, jak si prodloužit léto i se čtyřmi malými dětmi.

Na levé fotografii je rodina s modrou mešitou v pozadí. Na pravé fotografii je cestovatel Janka na Galatském mostě v Turecku.
Modrá mešita a most Galata.
Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže

Protože jsme chtěli navštívit více míst v Turecku, byl pro nás roadtrip autem přirozenou volbou. Cestu tam jsme si rozdělili do pěti dnů a každý den strávili v autě pět až šest hodin, které jsme si zpříjemňovali přestávkami v různých městech a samozřejmě na dětských hřištích 🙂

Tímto volnějším způsobem to nebyla taková zátěž pro děti, ale ani pro nás. A zároveň jsme nakoukli do několika míst, která jsme cestou k moři obvykle jen míjeli. Výlet, společně strávený čas a nové zážitky byly pro nás cílem.

9 míst, která jsme navštívili v Turecku s dětmi

1. Istanbul - město na dvou kontinentech

Istanbul, tradiční směsice kultur, spojující Východ a Západ, tradici a modernitu. Bydleli jsme v centru, poblíž Modré mešity a Hagia Sofia. Chtěli jsme, aby většina zajímavých míst byla dostupná pěšky s kočárkem. Výhodou cestování mimo sezónu jsou jednak lepší ceny, ale také volnější ubytování na prémiovějších místech.

Takto jsme si užili atmosféru centra Istanbulu za dobré peníze. Nespěchali jsme, abychom viděli všechny památky. Brali jsme to všechno velmi uvolněně, užívali si atmosféru Velkého bazaru a popíjeli turecký čaj v ulicích. Dětem se obzvlášť líbila plavba lodí po Bosporu.

Na fotografii je muž, žena a dítě popíjející turecký čaj na náměstí před Velkým bazarem.
Turecký čaj na náměstí před Velkým bazarem.

Za brzký budíček rozhodně stojí návštěva skvostu byzantské architektury Hagia Sofia. A pak, po splnění hlavního programu, můžeme v klidu popíjet čaj a nasávat místní kulturu.

Matka s dětmi v Hagia Sofia v Turecku.
Hagia Sophia

2. Efez - město, kde se psaly dějiny křesťanství

Nejzachovalejší antické město v Turecku. Nepochybně potěší všechny milovníky historie. Největší atrakcí je zachovalé průčelí Celsovy knihovny. Podle křesťanské tradice zde žila a na jejím konci zemřela Panna Maria. Celé město a jeho okolí doslova dýchá historií.

Maminka s dětmi v Efesu a turecká baklava.
Město Efez a turecká baklava.

3. Göcek

Klidné přístavní městečko s tyrkysovými vodami, kde se setkávají Středozemní a Egejské moře. Na své si zde přijdou milovníci mořských plodů, čerstvé zeleniny a olivového oleje. Göcek nabízí vynikající gastronomické zážitky. Po minulém týdnu stráveném ve velkých metropolích bylo toto ospalé přímořské městečko ideálním místem k odpočinku.

Cestovatelka Jana s dětmi na pláži v Turecku.
Pláž Blue Point

4. Kaňon Saklikent

Saklikent neboli Skryté město je jedním z nejhlubších kaňonů na světě. Je také známý svou dramatickou 18 km dlouhou soutěskou. V horkých letních dnech u moře je stín soutěsky vítaným osvěžením. Oblíbenou aktivitou v tomto národním parku je rafting nebo canyoning. Při plánování návštěvy však zkontrolujte předpověď počasí - náhlé bouřky mohou změnit hladinu vody rychleji, než byste čekali!

Matka s dítětem v kaňonu v Turecku.
Dechberoucí krása kaňonu.

5. Myra

Město Myra, rodiště svatého Mikuláše, jsme původně ani neměli v plánu. Ale protože jsme jeli koncem listopadu a blížil se svátek svatého Mikuláše, zdálo se nám to jako vhodné osvěžení našeho dívčího výletu. Celou cestu jsme nacvičovali písničky o Mikuláši a následné hledání sladkostí ve skalním městě děti nadchlo.

Rodina ve skalním městě Myra v Turecku.
Skalní město Myra.

Město se vyznačuje hrobkami vytesanými do skály nebo zachovalým antickým divadlem. Výhled byl úžasný, přesvědčte se sami.

Maminka s dětmi v amfiteátru v turecké Myře.
Amfiteátr v Myře.

6. Pláž Olympos

Krásná písečná a skalnatá pláž, nedotčená turismem. Díky přírodním podmínkám a relativní odlehlosti je to jedno z mála míst, kde hnízdí mořské želvy.

Táta, máma a děti na pláži v národním parku Olympos v Turecku.
Pláž u vesnice Cirali v národním parku Olympos.

7. Side

Jedno z nejznámějších letovisek Turecké riviéry, kde v minulosti kvetl obchod. I dnes je promenáda v Side lemována obchůdky s nejrůznějším zbožím, kde je hlavním bodem nakupování smlouvání.

Rodina před Apollónovým chrámem v Turecku.
Ruiny slavného Apollónova chrámu.

8. Kappadokie - oblast balónů a přírodních komínů

Turecko, to nejsou jen dlouhé písečné pláže a letoviska plná turistů, ale také neobyčejná příroda. Kappadokie je pohádková krajina plná hlubokých údolí, kaňonů, skalních dómů, vigvamů a dalších neobvyklých útvarů vzniklých sopečnou činností.

udoli-balonu.jpg
Procházka údolím.

Ubytovali jsme se ve městě Göreme, které je srdcem Kappadokie. Přímo z hotelu jsme mohli pozorovat nádherné východy slunce nad krajinou.

Západ slunce v Kappadokii.
Pohled do údolí lásky.

Jedním z nejzajímavějších způsobů, jak objevovat tuto surrealistickou krajinu, je let horkovzdušným balonem. Každé ráno vzlétají nad Kappadokií stovky balonů.

My jsme však takové štěstí neměli a během našeho pobytu byly lety balonů kvůli větru zrušeny. Po východu slunce však vítr většinou utichl a okolí nabízí obrovské množství míst, kde se dá na celý den zabloudit.

Rodina v údolí Kappadokie.
Kapadocie vám jednoduše vyrazí dech. Tuto zastávku si nenechte ujít.

9. Pamukkale

Známé svými sněhobílými vápencovými jezírky a termálními vodami je zná snad každý. Volné procházky po jezerech však musely být omezeny - příliš mnoho nehod a snaha o ochranu unikátního vápence.

Není však nutné Pamukkale hned škrtat ze svého itineráře. Je to krásná oblast pro příjemnou celodenní procházku, která končí u Kleopatřiných lázní ve starověkém městě Hierapolis.

Koupání v termální vodě v ruinách antických staveb a sloupů bylo jedinečným zážitkem - vhodným do chladnějšího počasí.

Kleopatřiny lázně v Turecku.
Kleopatřiny lázně

Když je cílem cesta a společně strávený čas

Ačkoli jsme měli před naším prvním roadtripem jako šestičlenná rodina respekt, naše cestovatelské nadšení bylo větší. Do ničeho jsme se nenutili a před cestou jsme si řekli, že se můžeme kdykoli vrátit, pokud se někomu z nás nebude líbit.

Nakonec jsme ujeli 6500 km, vystřídali 15 různých ubytování, dvojčatům se na této cestě podařilo shodit číslo oblečení a starší holky se také nenudily a zažily toho spoustu.

Samozřejmě, že před cestou jsou vždycky obavy, ale touha vyzkoušet a strávit společně čas na cestách je větší!

Výhled na moře a tureckou pláž.
Turecko je plné nádherných výhledů.

Vzpomínky pro celou rodinu

Cestou domů jsme si společně říkali, že jediná škoda je, že dvojčata nebudou mít na svůj první výlet žádné vzpomínky.

Okamžitě jsme si vygooglovali, že podle výzkumů si děti začínají vytvářet vlastní vzpomínky až od tří a půl let. Do tohoto věku mají děti pouze zástupné vzpomínky založené na fotografiích a vyprávění rodičů.

Proto jsme vzpomínky a zážitky z našeho prvního společného výletu jako šestičlenná rodina okamžitě proměnili v krásnou CEWE FOTOKNIHU. Ideální volba pro deštivé dny, kdy společně listujeme stránkami a vzpomínáme na naše společné chvíle v Turecku. A zároveň plánujeme naše další cesty...

Koláž dvou fotek. Na obou je žena s dětmi, co si prohlíží fotoknihu z fotek z Turecka.
Krásné vzpomínky z Turecka zachycené v CEWE FOTOKNIZE.