Blog CEWE
Jak sestavit CEWE FOTOKNIHU?

5 tipů při tvorbě knihy s fotografiemi

Vrátili jste se z dovolené a chystáte se archivovat své fotky originálně – do vlastní tištěné knihy? Tady je pár tipů pro vaši tvorbu.

1. Méně je více

Je lákavé vložit do své CEWE FOTOKNIHY stovky fotografií a tím i zážitků, které jsou na nich zachyceny. Na druhou stranu myslete na to, že čím více fotografií dáte na dvoustranu, tím více rozmělníte své pocity při jejich prohlížení a vzpomínání. Tedy, pokud dáte na každou stranu 1 – 2 velké fotky, tak uvidíte krásně všechny detaily a vynásobíte celkový dojem z fotografie.

Jednoduchá a čistá CEWE FOTOKNIHA

2. Rámečky podtrhnou fotografii

Zvýrazněte své vzpomínky v podobě fotografií jednoduchými rámečky. Ty jsou standardně v nabídce funkcí programu na sestavení knihy. Barvu rámečku zvolte tak, aby zvýraznila samotnou fotografii. Například u fotografie s denní oblohou se hodí bílý rámeček. Naopak u tmavší fotky je zajímavější černý rámeček, který dodá dvoustraně ponurou atmosféru.

Rámečky v CEWE FOTOKNIZE

Čtěte také – 10 nejčastějších otázek a odpovědí na sestavení knhy

3. Tvořte dvoustrany jako celek

Otevřete knihu a vnímejte dění a barvy na dvoustraně jako celek. Uvidíte, že fotografie na jedné straně působí na fotografii na druhé. Správnou kombinací fotek na dvoustraně tak můžete docílit mnohem silnějšího prožitku při prohlížení. Obě stránky na sebe mohou navazovat, ale také mohou být kontrastní. Rozhodně doporučujeme vyvarovat se opakujícím se fotkám na jedné dvoustraně. Fotografie s tentýž člověkem, budovou, památkou, řekou atp. z různých úhlů působí na dvoustraně jednolitě a ne příliš originálně.

Sestavení CEWE FOTOKNIHY – tvořte dvoustrany jako celek

4. Titulní strana je důležitá

Fotografie na obálku vaší knihy by měla být zvolena s citem. Vždyť titulní strana je to první, co každý uvidí. Použijte fotku, která naprosto jednoznačně vyjadřuje hlavní téma vaší knihy. Snímek může být také trochu symbolický a tajemný. Nemusíte přeci ukázat všechny trumfy hned na začátku, že?

Přidejte krátký titulek, například: Itálie 2017, Naše svatba, Jan Novák 2010 až 2017 atp. Konkrétní data, místo a další podrobnosti je lepší dát až na první stránku vnitřku knihy jako úvodní slovo nebo jako popisek k fotografii. Na titulní straně by to mohlo působit „těžce“ a na první dojem komplikovaně. V jednoduchosti je krása.

5. Zvažte výběr formátu a typu papíru knihy

Výběr velikosti knihy (tzv. formátu) je zásadní. Je to jeden z prvních kroků po spuštění programu na sestavení knihy, který si můžete zdarma stáhnout. Zvolíte formát, typ papíru a můžete začít tvořit knihu. Velikost knihy není dobré měnit v průběhu sestavování nebo po dokončení. Změna rozměru vám může rozhodit pozici vašich fotografií a dalších prvků na stránkách.

Jaký formát zvolit? Pro běžná témata, jako je dovolená, rodinná kronika, narozeniny a výročí nebo příroda je nejoblíbenějším formátem u našich zákazníků XL s rozměrem 30 x 30 cm a maximálním počtem stran 178. Pro velmi významné životní události, jako je svatba, narození dítěte nebo třeba vaše portfolio se pak hodí opravdu velký formát knihy – XXL a XXL panorama, kde vyniknou všechny detaily vašich fotografií.

Více o formátech a typech papíru

Co se týče výběru papíru, velmi oblíbené jsou především pro svou vysokou kvalitu tzv. fotopapíry (matný a lesklý). Kromě brilantních barev a precizní povrchové úpravy vás na první pohled zaujme plný formát, tedy že jsou všechny stránky vidět celé (u ostatních druhů papíru je malá část stránky pohlcena v ohybu, jenž je svírán hřbetem knihy). Když ale otevřete knihu s fotopapírem, tak zjistíte, že je vazba velmi plochá – to právě díky jinému zpracování ve hřbetu knihy – a tak stránky nemají tendenci listovat a kniha se sama nezavře.
Formát a typ papíru CEWE FOTOKNIHY

Přidat komentář