Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 272 071 200

Fototipy

9 nezbytností do batohu pro výlety za vysněnými fotkami

Ať už vyrážíte na dovolenou nebo fotovýlet, fotoaparát je jedna z věcí, kterou rozhodně nesmíte zapomenout doma, tak jako další nezbytnosti. A které to jsou?

Správný výběr batohu je klíčový

Ten byste měli volit podle toho, jak velkou máte výbavu, respektive, kolik toho chcete ze své výbavy na fotovýlety nosit. Důležitou součástí batohu je i pláštěnka a to, aby vám skvěle seděl na zádech. Při výběru fotobatohu proto dbejte na správnou výztuhu zad a dna, možnost připevnit stativ a také dostatečný prostor na uložení osobních věcí.

Na obrázku jsou tři různé fotobatohy. Batoh vlevo má otevřenou kapsu a je vidět fototechnika uvnitř.
Fotobatohů na trhu je celá řada, vybrat můžete celokomorový, s vyjímatelnou vložkou nebo dělenými komorami na techniku.

Fotoaparát

Fotoaparát je základ, bez něj toho moc nevyfotíte 🙂 Vlastně ano, vyfotíte, ale mobilním telefonem to nikdy nebude v maximální kvalitě, kterou jsou schopny dnešní systémové fotoaparáty přinést, včetně flexibility jejich používání v jednotlivých fotografických žánrech. A protože je na cestách každé kilo cítit, rozhodně je mnohem lepší na delší výlety nebo túry, zvolit některou z bezzrcadlovek, která bývá většinou o dost lehčí než zrcadlovkový ekvivalent.

Na obrázku jsou tři různé CSC fotoaparáty. Uprostřed je vidět ruka, která dává fotoaparát do brašny.

Stativ

Pevný stativ je při focení panoramat krajiny nebo delších expozic určitě další nezbytnou věcí, kterou nesmíte opominout. Ideální je stativ, který je lehký (nejlépe carbonový nebo z jiného podobně lehkého materiálu), skladný a nezabere vám v batohu příliš prostoru.

Na fotce vlevo je muž hledící do fotoaparátu na stativu. Uprostřed jsou stativy. Na fotce vlevo je žena nastavující fotoaparát na stativu.
Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže

Pokud chcete zachytit kouzlo dlouhé expozice a vytvořit mnohdy až snovou atmosféru, bez stativu se neobejdete. Ale existují i výjimky, například při focení vody není třeba použít pokaždé extrémně dlouhé časy. Proto expozice do 1 sekundy bude dostačující a vybrané fotoaparáty disponující stabilizací si s tím poradí, aniž by byla statická část snímku rozmazaná.

Filtry

Filtry dokáží fotku povýšit na vyšší úroveň a nebudete s ní mít tolik práce v postprocesu. Každý filtr je vhodný pro jiný druh fotografie. Mezi nejčastěji používané v digitální fotografii patří:

  • Polarizační filtry – eliminují odrazy, odstraňují vzdušné opary a zvyšují sytost barev
  • ND filtry – pohlcují světlo, a tak můžete použít mnohonásobně delší časy i za velmi jasného slunečného dne
  • UV filtry – slouží spíš jako ochrana objektivu
Na fotce je ruka držící polarizační filtr. V pozadí jsou skály.

Nabitá baterie

Baterie je nepostradatelná, bez ní nevyfotíte vůbec nic. A pokud se chystáte na delší fotovýlet, nebo plánujtete vyfotit hodně záběrů, rozhodně si nezapomeňte přibalit náhradní (a hlavně nabité) baterie. Další možností může být i solární nabíječka, ale v případě, že potřebujete fotit tady a teď, je nabitá baterka lepším řešením.

Na fotce vlevo je mírně vysunutá baterie z fotoaparátu. Na fotce uprostřed drží ruka fotoaparát, v pozadí je muž. Vpravo na fotce je samotná baterie do fotoaparátu.
Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže

Paměťová karta

Bez paměťovky toho moc nenafotíte, tak nezapomeňte zkontrolovat, zda je ve slotu fotoaparátu dostatečně vyprázdněná, a že máte pro jistotu ještě náhradní.

Čisticí sada na fototechniku

Vždy existuje riziko, že si při výpravě zašpiníte fototechniku. Optika je velmi choulostivá na poškrábání. Z tohoto důvodu doporučujeme tedy přibalit si sebou kvalitní mikrovláknovou utěrku, doplněnou o čisticí roztok.

Plecháček

Plechový hrnek se vám bude hodit na všech výletech a to platí i o těch za dokonalými fotkami. Jen tak ho nerozbijete a objem 360 ml je tak akorát.

Plechový hrnek s vlastními fotografiemi. Na jedné je žena s dítětem a na druhé muž s dítětem.
Sestavte si vlastní originální plecháček s fotkou. Na výběr máte z mnoha tematických designů.

Stan

Nezapomeňte zabalit i stan, pokud se chystáte na delší fotovýlet. Díky stanování můžete pořídit unikátní fotky východu nebo západu slunce a nebo pořídit skvělé záběry krajiny ve zlaté hodince.

Nejdůležitější na konec – „energie“ na cesty

No a to nejdůležitější nakonec – nezapomeňte přibalit svačinu! Protože bez dostatečné energie se nedá pracovat, to víme všichni 🙂 Takže vám přejeme spoustu neopakovatelných záběrů a hlavně dobré světlo!

Cestuj, foť a vyhraj - přihlas své fotky do soutěže